separator   Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.  separator   masz pytanie
zadzwoń
608 043 924Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.  separator

Jak wygląda postawienie ogrodzenia w świetle przepisów?

Ogrodzenia nie tylko dzielą działki. Dają poczucie prywatności i mogą tworzyć estetyczny element architektoniczny. Polacy lubią być oddzieleni od sąsiadów, jednak nie widza konieczności stawiania wysokich murów. Wystarczy ażurowa przegroda, piękne deski, siatka porośnięta bluszczem. A jak wyglądają przepisy dotyczące stawiania ogrodzenia?

Nasze wątpliwości

Zbudowanie ogrodzenia musi się odbywać zgodnie z  obowiązującymi przepisami. Każdy przed postawieniem ogrodzenia zastanawia się czy potrzebne jest pozwolenie na budowę, może zgłoszenie? Jaka może być maksymalna wysokość płotu? Czy ta granica między sąsiadami jest wspólna?

Przepisy, a ogrodzenia

ogrodzenie

Budowa ogrodzenia rzadko wymaga dopełnienia formalności urzędowych. Są jednak przypadki, kiedy musimy powiadomić odpowiednie organy o planowanej inwestycji. Zależy to od parametrów zaprojektowanego ogrodzenia. Jego wysokości lub położenia na terenie działki. Pozwolenie na budowę jest wymagane w przypadku, gdy ogrodzenie jest budowane od strony drogi i może zagrażać bezpieczeństwu osób lub mienia. Na przykład, gdy budujemy ogrodzenie przy drodze gminnej lub powiatowej i będzie ono ograniczało widoczność. Zdarza się, że budowa ogrodzenia wymaga pozwolenia konserwatorskiego, jeśli ma powstać na działce wpisanej do rejestru zabytków. Musimy zgłosić np. do starostwa ogrodzenie, którego wysokość przekracza 2,2m. Takiego zgłoszenia dokonujemy min 21 dni przed rozpoczęciem budowy. W takim przypadku budowa ogrodzenia bez zgłoszenia zostanie uznana za samowolę budowlaną. Grozi za to kara, która może mieć postać grzywny, rozbiórki lub nakazu uiszczenia opłaty legalizacyjnej.